Szlak kajakowy rzeki Krutyni

Szlak kajakowy rzeki Krutyni należy do najpiękniejszych i najpopularniejszych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Ponad 100-kilometrowy szlak składa się z 20 jezior oraz 10 rzek i rzeczek wtopionych w północną cześć Puszczy Piskiej, największego zwartego kompleksu leśnego Pojezierza Mazurskiego.

Przyrodnicze bogactwo chronione przez Mazurski Park Krajobrazowy to ponad 60 jezior przekraczających powierzchnię 1 ha, z największym jeziorem w Polsce ? Śniardwami, 11 rezerwatów przyrody, około 850 gatunków roślin z rzadko występującymi storczykami, wielosiłem błękitnym, widłakiem wrońcem, rosiczką okrągłolistną, wełnianką delikatną, dzwonecznikiem wonnym czy lilią złotogłową, fauną jak: wilki, rysie, łosie, wydry, norki, bobry i ponad 200 gatunków ptaków, a wśród nich bocian czarny, zimorodek, bąk, bączek, tracz nurogęś, orlik krzykliwy, bielik, rybołów, derkacz, dudek, puchacz.

KRUTYNIĘ możemy podzielić na kilkanaście tras indywidualnie dopasowanych do uczestników, spływy są przeznaczone dla osób w każdym wieku, rodzin, dzieci, osób starszych dla początkujących oraz profesjonalistów.

PROPONUJEMY SKORZYSTANIE Z TRAS :

I Trasa- Krutyń ? Ukta ( 13 km ) około 4-5 godz.

Przez ten etap szlaku poprowadzi nas głównie Rzeka Krutynia. Jest to jeden z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych odcinków trasy, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Startujemy z Krutyni (Ośrodek Mazur-Syrenka). We wsi Zielony Lasek znajduję się most ( młyn), gdzie przenosimy kajak. Rzeka Krutynia niesie nas naprzemian przez dziki krajobraz i nieliczne zabudowania, okryte drzewami brzegi i rozległe łąki. Na tym etapie nie musimy zabierać ze sobą wielkich zapasów jedzenia i picia- na trasie znajduje się kilka barów.

II Trasa Ukta- Nowy Most (7 km) około 3 godz.

To typowo rzeczny odcinek. Krutynia prowadzi przez lasy, grądy i bagniska. Drzewa nieco odsuwają się od brzegu, który w ich miejsce gęsto pokrywa wodna roślinność z wieloma bardzo rzadkimi gatunkami . Na trasie dużo mniejsza liczba uczestników.
Na tym etapie- w Ukcie sklep i bary, a następnie dopiero w miejscu zakończeniu spływu w Nowym Moście, więc należy zaopatrzyć się w zapasy jedzenia.

III Trasa Nowy Most ? Iznota (8 km) około 3 godz.

Dalej kontynuujemy spływ i wpływamy na jez. Gardyńskie ( tutaj należy trzymać się prawej strony gdyż wypłynięcie z jeziora jest zarośnięte i ciężko je dostrzec ). Następne na trasie jest jez. Malinówko ( tutaj z kolei trzymamy się lewej strony ). Płyniemy dalej aż docieramy do miejscowości Iznota. Tutaj zatrzymujemy się przed mostem po prawej stronie przy barze.

 

IV Trasa – Ukta ? Iznota ( 15,5 km ) około 6 godz.                            

Spływ Ukta- Iznota to połączenie dwóch poprzednich tras, jeśli uczestników interesuje dłuższy spływ na cały dzień.  Trasa zwana ” Mazurską Amazonką” ? rzeką Krutynią płyniemy do mostu w miejscowości Iznota, w tym dwa jeziora Gardyńskie i Malinówko.
Rozpoczynamy na plaży w Ukcie (firma Kajaki Centrum). Płynąc  dalej wpływamy do rezerwatu Krutynia Dolna. Jest to niemal bezludna część szlaku, sama dzika natura. (Opis tego spływu znajduje się w dwóch poprzednich trasach). Trasa Ukta – Iznota jest trasa ładną i bezpieczną, mimo iż przebiega po części wśród bagien, a po części przez jeziora.

 

V Trasa Krutyń- Iznota, (29 km) około 8 godz.

 

VI Trasa Nowy Most – Kamień, (14 km) około 4 godz.

Dopływamy do 3 jezior( J. Gardyńskie , J.Malinówko ,J Jerzewko),. W miejscowości Iznota mijamy kilka zabudowań, najbardziej malowniczych domków na szlaku, następnie mijamy most i wypływamy wraz z rzeką na Jezioro Bełdany. Ukazuje nam się obraz niezwykle odmienny od dotychczasowych spokojnych wód szlaku. Ogromny obszar wody a na nim niezliczona ilość białych żagli witają nas na szlaku żeglugi mazurskiej.
Na Bełdanach trzeba zachować ostrożność i uważać na większe jednostki pływające, w tym statki, by nie spowodować kolizji. W Iznocie-bar;  Kamień Mila ?bar, stołówka.

 

VII  Trasa Kamień – Ruciane Nida, (11,5km) około 3h                      (lub zakończenie spływu w naszej agroturystyce)

Rozpoczynamy w stanicy wodnej PTTK w Kamieniu.
Na tym etapie czeka nas przeprawa wyłącznie jeziorami w tym dużym Jeziorem Bełdany. Rano tafla jeziora jest zwykle bardzo spokojna co umożliwia nam bezproblemowe przepłynięcie. Linia brzegowa bardzo urozmaicona, pokryta naprzemiennie lasem i zabudowaniami. Na prawo duża Zatoka Wygryńska oraz znajdująca się na jej południowo-zachodnim brzegu wieś Wygrany. Kontynuujemy spływ prawą stroną jeziora, aż do końca jeziora. Tutaj znajduje się zabytkowa śluza Guzianka. Ze śluzy wypływamy na Jezioro Guzianka Mała i kierując się na wprost przepływamy na Jezioro Guzianka Wielka. Płynąc prawą stroną pokonujemy ostatnie, ale jakże malownicze, metry naszej podróży. Docieramy do miejscowości Ruciane-Nida, na samym jej początku dobijamy do portu jachtowego ?Faryj? i tam kończy się nasza podróż kajakiem.
Warto jest wyruszyć wcześnie unikniemy wówczas dużego ruchu na jeziorze i kolejek przy śluzie. Śluza: Spływamy na lewą stronę i czekamy na zielone światło zezwalające na wpłynięcie do wrót. Po wpłynięciu spływamy do którejś z pochyłych ścian i łapiemy się jednej z linek, gdy śluza zostanie zamknięta, stopniowo napełnia się wodą, aż wzniesiemy się dwa metry wyżej, na poziom następnego jeziora. Spływ kończymy przy rampie w przystani u Faryja ( nie na plaży)

W praktyce o czasie trwania spływu decydują sami uczestnicy, wzywając  telefonicznie transport powrotny po jego zakończeniu.?

Więcej informacji, oraz pomoc w doborze odpowiedniej trasy pod numerem telefonu Marta Moroz 509099801. 

OTO MAPKA PRZEDSTAWIAJĄCA CAŁY SZLAK RZEKI KRUTYNI: