Szlak przyrodniczo – dydaktyczny Śladami Gałczyńskiego

Wokół Prania, na terenie rezerwatu krajobrazowego ?Jezioro Nidzkie? i w jego bezpośrednim sąsiedztwie biegnie ufundowana przez Nadleśnictwo Maskulińskie Ścieżka dydaktyczna „Śladami Gałczyńskiego”. Początek ścieżki znajduje się w pobliżu Leśniczówki Pranie, gdzie zapoznawszy się na miejscu z planem trasy można ruszyć w drogę.

Długość trasy: 7 km

Plan trasy: Ruciane-Nida: Ulica Dworcowa ? Aleja Wczasów – Ulica Wiejska ? Ulica Żeglarska ? Leśniczówka Pranie

CZYTAJ DALEJ


Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna
Kadzidłowski Las

Ścieżka wytyczona nieopodal Parku Dzikich Zwierząt. Przebiega przez zróżnicowane pod względem przyrodniczym siedliska oraz obiekty ważne pod względem kulturowym. Na trasie 13 przystanków edukacyjnych mówiących m.in. o podziale przestrzennym lasu, ochronie lasu, korniku drukarzu, porach roku w lesie. Przy ścieżce oznaczono gatunki drzew i krzewów umożliwiając ich rozpoznawanie. Podczas spaceru można odwiedzić cmentarz staroobrzędowców XIX wieku. Na parkingu Parku Dzikich Zwierząt znajduje się plan ścieżki.

 

CZYTAJ DALEJ


Ścieżka przyrodnicza Guzianka

Na przebycie tego 14 kilometrowego szlaku potrzeba około 4 godzin. Ścieżka prowadzi do śluzy Guzianka, a następnie poprzez interesujące lasy mieszane łączny się ze ścieżką przyrodniczą Nadleśnictwa Maskulińskiego. Wraz ze ścieżką zwiedzamy zabagnione brzegi urokliwego leśnego jeziorka. Trasa pozwala wczuć się w uroczy mazurski klimat i nasycić wzrok niezapomnianymi widokami z leśnych bindug na jeziorze Bełdany.

Długość trasy: 14 km

Plan trasy: Ruciane-Nida ? śluza Guzianka ? Piaski ? Wejsuny ? Ruciane-Nida

CZYTAJ DALEJ


Szlak Leśny

Ten niespełna 7 kilometrowy szlak pieszy doskonale nadaje się na popołudniową przechadzkę. Na jego pokonanie potrzebujemy około 1,5 godziny. Wiedzie poprzez różnorodne lasy, począwszy od borów sosnowych, aż po podmokłe lasy liściaste. Bezpośrednie sąsiedztwo rzeki Nidki, bogactwo fauny i flory, zróżnicowane wysokościowo tereny, to główne atuty tej ścieżki.

Długość trasy: 7 km

Plan trasy: Ruciane-Nida: Informacja Turystyczna – Ulica Dworcowa – Ulica Słowiańska – Aleja Wczasów ? Skrzyżowanie Ulica Dworcowa/Cicha – Ulica Dworcowa – Informacja Turystyczna

CZYTAJ DALEJ


Szlak Imienia Karola Małłka

Szlak imienia Karola Małłka ? znanego mazurskiego działacza, nauczyciela i pisarza, autora m.in. powieści ?Z Mazur do Verdun?. Szlak rozpoczyna się w Krutyni ? miejscowości, gdzie przez kilka lat mieszkał Małłek, wiedzie brzegiem Jeziora Mokre, przebiega przez Rezerwat Królewska Sosna, z charakterystycznymi pływającymi wyspami na dystroficznych jeziorkach. Szlak kończy się w Leśniczówce Pranie. Na całej trasie dostępny jest dla rowerzystów.

Długość trasy: 20 km

Plan trasy: Krutyń ? Jezioro Mokre ? Rez. Królewska Sosna ? Karwica Mazurska (przystanek kolejowy) ? Zdróżno ? Leśniczówka Pranie

CZYTAJ DALEJ


Ścieżka Wokół jeziora Chudek

Ścieżka rozpoczyna się na terenie wyłuszczarni nasion w Rucianem-Nidzie. Przebiega wokół małego i urokliwego jeziora Chudek. Na trasie 9 przystanków edukacyjnych z tablicami informującymi m.in. o walorach przyrodniczych okolicy i elementach gospodarki leśnej.

Długość trasy: 1,6 km

CZYTAJ DALEJ


Ścieżka Ruciański Las
(szlakiem starych dębów)

Ścieżka rozpoczyna się przy leśniczówce Ruciane, przebiega wokół śródleśnego jeziora Gaik oraz w lesie na półwyspie otoczonym wodami jeziora Guzianka Wielka i Mała. Na trasie stare dęby i sosny oraz liczne tablice informacyjne. Trasa wytyczona jest w dwóch wariantach ? o długości 2,5 km i 4 km.

Długość trasy: 2,5 km lub 4 km

CZYTAJ DALEJ